20.2. Sateenkaarinuoret seksuaalikasvatuksessa – keinot seksuaalioikeuksien edistämiseen
Tervetuloa 20.2.2026 klo 10-10.45 verkkoluennolle Sateenkaarinuoret seksuaalikasvatuksessa – keinot seksuaalioikeuksien edistämiseen.
Sukupuolinormit kapeuttavat kaikkien nuorten käsitystä siitä, minkälaisena ihminen voi olla hyväksytty ja arvostettu yhteisöissään ja tämä heijastuu merkittävästi myös seksuaalisuuteen. Tästä syystä seksuaalikasvatus jossa lähtökohtana on moninaisuus, hyödyttää kaikkia nuoria, riippumatta sukupuolesta ja seksuaalisesta suuntautumisesta.
Koulutuksessa perehdytään seksuaalioikeuksiin nojaten sateenkaarinuorten tarpeisiin seksuaalikasvatuksessa. Koulutuksesta saat käytännönläheistä tietoa siitä, miten toteuttaa moninaisuutta arvostavaa, hetero- ja sukupuolinormatiivisuutta purkavaa seksuaalikasvatusta.
Kouluttajana Miska Salakka (psykoterapeutti, auktorisoitu seksuaalineuvoja). Miska on työskennellyt 10 vuotta sateenkaarevan moninaisuuden parissa. Miska on myös kirjoittanut aihepiiriin liittyvän tietokirjan Sukupuolten moninaisuus – seksuaalisuus ja hyvinvointi (SKS 2025).
Koulutus on maksuton.
Päivämäärä: 20.02.2026 10:00 – 10:45
Tapahtumapaikka: Microsoft Teams
Järjestäjä: Seta ry
Sähköposti: info@seta.fi
Avoinna olevien paikkojen määrä: 51